Jesteś tu: » Strona główna

Szanowni  Państwo,

Przeprowadzona diagnoza wykazała, że żaden uczeń nie będzie korzystał w przerwie świątecznej z zajęć opiekuńczo – wychowawczych.

W szkole zaplanowano jednak dyżury nauczycieli i istnieje możliwość udziału uczniów w zajęciach świetlicowych od godz. 800 do 1400 w dniach: 22,23, 24, 29, 30, 31 grudnia 2014 r.

Dni 2 i 5 stycznia 2015 r. są w naszej szkole dodatkowymi dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych. W tych dniach również organizuje się zajęcia opiekuńczo – wychowawcze.

W wymienionym okresie nie organizujemy dowozów dzieci do szkoły ani wyżywienia. Należy o to zadbać we własnym zakresie. Ponieważ będą to zajęcia dodatkowe musicie Państwo wyrazić na nie zgodę, podpisując oświadczenie.

Na tę datę czekają dzieci na całym świecie, to dzień imienin Mikołaja. Wtedy to mężczyzna z siwą brodą, ubrany cały na czerwono, obdarowuje grzeczne dzieci prezentami, a niegrzeczne rózgami. Przemierza świat saniami, które ciągnie zaprzęg reniferów. Według różnych wersji mieszka w Laponii lub na biegunie północnym, w krainie wiecznych śniegów. Dzień Świętego Mikołaja jest obchodzony u nas tradycyjnie 6 grudnia jako wspomnienie świętego Mikołaja, biskupa Miry. Biskupowi przypisywane są legendarne i dobre uczynki, miedzy innymi ten, że rozdał cały majątek biednym.

Jedna z legend głosi, że niegdyś żył pewien biedny człowiek. Kiedy popadł w jeszcze większą nędzę, postanowił sprzedać swoje trzy córki. Gdy biskup się o tym dowiedział, nocą wrzucił przez komin trzy sakiewki z pieniędzmi.Wpadły one do pończoch i butów suszących się przy kominku. Stąd w krajach, gdzie w powszechnym użyciu były kominki, powstał zwyczaj wkładania prezentów do butów i skarpet. W krajach, gdzie nie palono w kominkach, Mikołaj umieszczał prezenty pod poduszkę śpiącego dziecka.

Dawniej św. Mikołaj przybywał z południa. Do średniowiecznej Holandii przypływał żaglowcem z dalekich, ciepłych mórz, a wór z prezentami niósł ciemnoskóry sługa. Postacie z ciepłych krajów nie pasowały jednak do zaśnieżonego, zimowego pejzażu. Toteż, gdy w roku 1822 Clemens Clarke Moore napisał poemat, w którym św. Mikołaj przybywa saniami zaprzężonymi w renifery z bieguna północnego, szybko przyjęło się to do tradycji.

Różnice między kalendarzem gregoriańskim a juliańskim sprawiły, że dzień św. Mikołaja przypadał w okolicy Bożego Narodzenia. Stąd się wziął pomysł, aby prezenty zamiast Mikołaja przynosiło Dzieciątko Jezus. Ten zwyczaj się nie przyjął, albo… przyjął się inaczej. Dzisiaj dzieciom często prezenty przynosi i Święty Mikołaj 6 grudnia, i Dzieciątko Jezus 24 grudnia. W Rosji przyjętą z zachodu postać, rozdającą dzieciom prezenty, nazwano Dziadkiem Mrozem, pomaga jemu Śnieżynka.

Współczesny wizerunek Świętego Mikołaja – czerwony płaszcz i czapka – został opracowany w 1930 roku na zlecenie koncernu Coca-Cola przez amerykańskiego artystę Freda Mizena. Jednak pierwsze wizerunki Mikołaja w tym stroju pojawiały się już w latach 20-tych XX wieku, kilka lat przed tym, zanim został użyty w reklamie napoju. Na pewno jednak ta reklama pomogła utrwalić w powszechnej świadomości wygląd sympatycznego Mikołaja. Nowszy wizerunek św. Mikołaja przygotował Huddon Sudblom, także na zlecenie koncernu Coca-Coli.

Dzisiaj, ze względów handlowych, wizerunek św. Mikołaja używany jest bardzo często przez handlowców, a czas wręczania prezentów rozciągnął się od imienin Mikołaja do Nowego Roku. Jako postać sympatycznego staruszka, rozdającego prezenty w okresie świątecznym, Mikołaj trafił także do Azji. Jest słynny nawet w Chinach, gdzie nazywa się go Staruszkiem Bożonarodzeniowym.

Listy z życzeniami do Świętego Mikołaja można wysyłać na adresy dwóch urzędów pocztowych:

do Norwegii
Julennissen`s Postontor, Torget 4
1440 Drobak, Norwegia

do Finlandii
Santa Claus, Arctic Cirele
96930 Rovaniemi, Finlandia

Gdy małe dzieci dorastają, przestają wierzyć w Świętego Mikołaja, ale w dalszym ciągu czekają na prezenty, z których się cieszą. Potem same rozdają prezenty… I jak tu nie wierzyć w św. Mikołaja?

Święta Bożego Narodzenia

"Pomódlmy się w Noc Betlejemską, w Noc Szczęśliwego Rozwiązania, by wszystko się nam rozplątało, węzły, konflikty, powikłania. Oby się wszystkie trudne sprawy porozkręcały jak supełki, własne ambicje i urazy zaczęły śmieszyć jak kukiełki.

Świąteczna kartka z kalendarza